Kombilerin en sık arıza yapan ve değişen parçası  Sıcak su sensörü olarak bilinen, kombilerde sıkça arıza gösteren ve sıcak suyun gelmemesine sebep olan bu parçadır NTC Sensörü, kombilerde farklı tiplerde bulunur. Bunlar marka ve modele göre suya temaslı ve suya teması olmayan NTC sensör olmak üzere iki tanedir. Her ikisininde yaptığı işlem aynıdır. Özetle sensörün görevi ısı algılamadır.

NTC Sensör Nedir

NTC Nedir; Negatif ısı katsayısı ile çalışır. Isı derecesi arttıkça ohm direnç yukarı doğru artar. Kombilerde çeşitli tiplerde suya temaslı ve suya teması olmayan NTC sensör kullanılır. Her ikisininde görevi aynıdır.

PTC Nedir; Pozitif ısı katsayısı ile çalışır. Yani ısı derecesi yükseldiği zaman pozitif olarak çalıştığından dolayı ohm direnci azalır.

NTC Sensör neden arızalanır

Kombilerin sensörü genellikle kısa devre oluşması ile arızalanır. Su kaçağı ve oksitlenme ile NTC senrör kısa devre oluşması ile arızalanması görülen sık arızaların başında gelir. Bu parça ısıya dayanıklı bir parçadır. Fakat devamlı ısı algılama görevi sebebi ile çok kolay arızalanabilmektedir. Bunun yanında suyun kireçli olması sebebi ile de sıkça arızalanabilmektedir.